Και όμως η ζωή συνεχίζεται. Σε πείσμα των καιρών και των δυσκολιών η ΕΣΠΕΠ με την βοήθεια του Παμβοχαικού και του Δήμου Βέλου διοργάνωσε το διήμερο 28 και 29 Ιουνίου το final four παμπαίδων Πελοποννήσου με την συμμετοχή του Παμβοχαικού,Ολυμπιάδας, ΕΑΠ,Καλαμάτα '80. Στους ημιτελικούς της Κυριακής η Καλαμάτα '80 επικράτησε της ΕΑΠ με 3-1 σετ και η Ολυμπιάδα νίκησε τον Παμβοχαικό 3-0. Την Δευτέρα στο "Γ.Τριαντάφυλλος" στον μικρό τελικό η ΕΑΠ επικράτησε με 3-0 σετ και κατέλαβε την τρίτη θέση ενώ στον τελικό σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι υψηλού επιπέδου για την εποχή και την κατηγορία η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε της Καλαμάτας με 3-1.Στο πρώτο σετ η Καλαμάτα με πίεση από το σέρβις δυσκόλεψε την υποδοχή της Ολυμπιάδας ξέφυγε στο σκορ και πήρε εύκολα με 25-16.Η αντίδραση της Ολυμπιάδας στο δεύτερο σετ ισορροπησε το παιχνίδι και οι ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο (10-10,11-11,12-13,16-17) αλλά στο σημείο αυτό η Ολυμπιάδα με πρωταγωνιστή τον MVP του τελικού Ράπτη ξέφυγε πήρε το σετ με 25-18 και ισοφάρισε τον αγώνα προιδεαζοντας για την αμμφιρροπη εξέλιξη του.Το τρίτο και τέταρτο σετ οι ομάδες έδωσαν μάχες πόντο - πόντο με εναλλαγές στο σκορ και τις τακτικές από τους δύο προπονητές στο τέλος να κρίνονται στις λεπτομέρειες και την ψυχραιμία για λογαριασμό της Ολυμπιάδας( 25-23, 25-23).

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πραγματοποίησε η εφηβική ομάδα βόλεϊ της Ολυμπιάδας αφού μετά τις εύκολες νίκες επί της ΠΓΕ και Θησέα με 3-0 επιβλήθηκε και του Παμβοχαικού εκτός έδρας με 3-1 σετ (21-25, 25-20,19-25,16-25). Οι νεαροί απέδωσαν κατά διαστήματα καλό βόλεϊ δείχνοντας τις φετινές δυνατότητες τους, καθώς πρόκειται για νέα ομάδα με πολλές προσθήκες παικτών που προσπαθούν να αφομοιώσουν την φιλοσοφία της ομάδας. Επίσης τρεις αθλητές της εφηβικής ομάδας συμμετέχουν σε προπονήσεις της ανδρικής ομάδας και το επόμενο διάστημα θα κληθούν και άλλα παιδιά.

Το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Σεπτεμβρίου ξεκίνησε την λειτουργία της η ακαδημία βόλεϊ της Ολυμπιάδας. Στη κοινωνία της παγκοσμιοποίησης και της τρομοκρατίας, η νεολαία μας αποτελεί τη χρυσή και ελπιδοφόρα εφεδρεία για ένα καλύτερο κόσμο.

Με μεγάλη συμμετοχή παιδιών ολοκληρώθηκε την Κυριακή το μεσημέρι το 3ο εαρινό τουρνουά βόλει ακαδημιών της Ολυμπιάδας Πατρών.
Το τουρνουά διήρκησε 3 ημέρες και στο ξεκίνημά του, την Παρασκευή 25 Απριλίου έπαιξαν οι ομάδες των προπαγκορασίδων ηλικίες 2000-01-02 σ΄ενα μίνι πρωτάθλημα 6x6 στα δύο σετ.

Την Παρασκευή 25 Απριλίου ώρα 10.00-13.00, για κορίτσια γεννημένα κατά τα έτη 2000-2001, και το Σάββατο και Κυριακή 26-27 Απριλίου ώρα 11.00-13.00, για αγόρια, κορίτσια και μικτό γεννημένα κατά τα έτη 2002-2007, θα διεξαχθή το 3ο Εαρινό τουρνουά Μίνι-Βόλεϋ.

Α.Ε.Π. ΟΛΥΜΠΙΑΣ – Γ.Σ.Μ. ΛΥΚΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ 3 - 0

Ολυμπιάδα - Αιγιαλέων  3 - 1 (Φιλικός αγώνας ακαδημιών)

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΟΛΛΕΫ